هورا؛ یک جوانه از ریشه

مسواک های گیاهی هورا فراوری شده از مرغوب ترین گونه های گیاه مسواک در مراتع جنوبی ایران خاستگاه اصلی درخت مسواک، است. برای این منظور ریشه های گیاه مسواک با نام علمی Salvadora Persica (“اراک” در زبان عربی، “چوج” در زبان فارسی و “پیلو” در زبان هندی) طی یک سری فرایند کاملا بهداشتی کشت، برداشت و فراوری گردیده و پس از استریل و ضد عفونی آماده استفاده میشوند.
علائمی مشاهده شده ­است که ایرانیان باستان از حدود 7 هزار سال قبل این گیاه شگفت­ انگیز را می شناختند و به خواص ویژه ­ی آن در بهداشت دهان و دندان آگاه بوده­ اند. پس از آن دوران آوازه­ ی گیاه مسواک به یونان و روم باستان و از آنجا به مصر باستان می رسد.
پیامبر اسلام، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)، اولین شخصیت برجسته­ ی تاریخی بوده ­است که به طور علنی و رسمی عموم را به استفاده مداوم از این گیاه دعوت نمود. در اسلام استفاده از چوب مسواک تا آنجا متدوال گشت که از آن به یکی از آداب بهداشت دینی و ارکان وضو یاد می شود. پس از شیوع استفاده از این گیاه مقدس توسط مسلمانان، به تدریج مردم سایر مناطق غرب آسیا و شمال آفریقا با این گیاه و خواص آن آشنا شدند. طی سالیان اخیر و علی رغم پیشرفت­ های فراوان در علوم مرتبط با بهداشت دهان و دندان، همچنان اقبال گسترده و روزافزونی به این گیاه نه تنها در فرهنگ­ های اسلامی بلکه در اروپا، کانادا و حتی در شرق و جنوب شرق آسیا مشاهده می شود.

HURA-HERBAL TOOTHBRUSH
دلیل این اقبال گسترده چیست …؟

خواص متعددی برای گیاه مسواک ذکر شده ­است. تعدد مواد و ترکیبات طبیعی موجود در این گیاه که به طور استثنایی همگی مرتبط با بهداشت دهان و دندانند تا آنجاست که نام این گیاه به گیاه مسواک بدل گشته و سازمان بهداشت جهانی موسوم به WHO در سال 1986 میلادی استفاده از این گیاه و تاثیر مثبت آن در بهداشت دهان و دندان را تایید و عموم فرهنگ ها را به استفاده از این چوب شگفت انگیز دعوت کرده است.

چرا هورا …؟!

استفاده از مسواک گیاهی هورا در عین حفظ و ارتقا سلامت دهان و دندان، ساده و بسیار جذاب است. نیازی به خمیردندان ندارید! حتی لازم نیست دهان خود را بعد از مسواک زدن بشویید! در واقع در عین حالی که در زمان صرفه ­جویی میکنید، در کاهش هزینه و تولید پسماندهای شیمیایی نیز گام بلندی برداشته ­اید.
   طیف وسیعی از تحقیقات معتبر بین ­المللی در کنار تجربه صدها ساله بشر سفید کنندگی و براق­ کنندگی شگفت ­انگیز، تقویت و ترمیم مینای دندان، اصلاح و استحکام لثه، قدرت ضد پوسیدگی و ضد میکروبی بسیار بالا، کاهش دندان درد، اصلاح و حفظ pH بهینه در محیط دهان، اصلاح طعم و رفع بوی بد دهان و همچنین کمک در فرایند هضم و گوارش توسط گیاه مسواک را تایید کرده ­اند. در جدول ذیل به برخی مواد موجود در مسواک گیاهی هورا و خواص آن اشاره شده است:

ترکیبات ویژگی ­ها
فلوراید، کلراید آنتی میکروبیال، تقویت ساختار مینای دندان
کلسیم ارتقاء فرایند استخوان ­زایی در مینا، نقش بافری در پوسیدگی ­های دندان
ویتامین C ترمیم و التیام بافت­ های دهانی
تانن کاهش پلاک­ های دندانی، تقویت لثه­ ها، ضد قارچ
سیلیکا، بیکربنات سدیم براق کننده و سفید کننده دندان، رفع جرم و پلاک دندان
آلکالوئیدها، سولفور خواص ضد میکروبی، کاهش التهابات لثه
بنزیل ایزوتیوسیانات حذف باکتری ­های مضر دهان و رفع سموم لثه­ ای
روغن­ های آلی تحریک ترشح بزاق، نقش بافری، ضد زخم
رزین­ ها ایجاد لایه محافظ بر سطح دندان ­ها

همچنین آمارها نشان می دهند که بشر امروزی سالانه بیش از 8 و نیم میلیارد مسواک پلاستیکی تولید و استفاده می کند. مسواک گیاهی هورا کاملا ارگانیک و زیست ­سازگار بوده و نه ­تنها برای بهداشت دهان و دندان و سلامت عمومی مفید است، بلکه برای طبیعت نیز سودمند خواهد بود.

کی و کجا از هورا استفاده کنیم …؟!

هرزمان و هرجایی که دوست دارید!
پیش از نیایش و نماز؛ قبل از جلسات رسمی؛ هنگام استفاده از رایانه و شبکه­ های اجتماعی، هنگام تماشای تلویزیون، در ترافیک­ های سنگین، زمان مطالعه و … از مسواک گیاهی استفاده کنید.
نکته:
مسواک خود را در دستشویی یا حمام نگه­داری نکنید! در صورتی که از محافظ بهداشتی هورا استفاده نمی کنید، آن را در پارچه ­ای تمیز یا داخل جا نماز خود قرار دهید. تحقیقات نشان داده ­اند بهترین مسواک­ های پلاستیکی تنها پس از 14 روز استفاده، خود به محلی برای رشد باکتری تبدیل می شوند. حال آنکه کُلُنی باکتری یا میکروب بر روی گیاه مسواک به دلیل وجود مواد آنتی باکتریایی صورت نمی گیرد.
از آنجا که استفاده از مسواک گیاهی هورا نیازی به خمیر دندان و آب ندارد، حمل آن آسان است. خود را به همراه داشتن مسواکتان عادت دهید!

چند مرتبه و به چه مدت از هورا استفاده کنیم …؟!

سعی کنید روزانه بین 1 الی 3 مرتبه و هر مرتبه حدود 3 دقیقه مسواک کنید. استفاده روزانه بیش از 5 مرتبه در طی زمان باعث تخریب مینای دندان می شود. استفاده کمتر از 1 مرتبه طی 3 روز نیز تاثیری در بهداشت دهان و دندان شما نخواهد داشت. پس از مسواک، تمیزی دندان­ های خود را با کشیدن نوک زبانتان روی آنها بررسی کنید. پلاک ­ها زبر و دندان­ های پاک، نرم هستند!

محصولات


مسواک گیاهی هورا
خلال دندان هورا
مسواک هورا
چوب مسواک هورا
پودر مسواک هورا

با هورا در اینستاگرام همراه باشید

هورا